English version

YORKSHIRE TERRIER
FCI Standard nr 86 /20.01.1988
Kraj pochodzenia: Wielka Brytania


Data publikacji obowiązującego standardu: 24.06.1987
Użytkowanie: Terier
Klasyfikacja FCI: grupa 3 teriery, sekcja 4 teriery miniaturowe
Próby pracy nie są wymagane
Wygląd ogólny:

Pies długowłosy, o prostej sierści, opadającej po obu bokach tułowia, z przedziałkiem biegnącym od nosa do koniuszka ogona. Sylwetka jest opływowa i zwarta. Dumny i wyprostowany. Ogólnie powinien wydawać się proporcjonalny, silny i energiczny.

Zachowanie/Charakter:

Mały terier do towarzystwa, żywy i inteligentny. Pełen animuszu, o zrównoważonym usposobieniu.

Głowa:

Mozgowioczaszka raczej niewielka i płaska, nie powinno być uwypukleń ani krągłości. Trzewioczaszka: Trufla nosowa czarna. Kufa nie za długa. Uzębienie regularne i kompletne, o zgryzie nożycowym, to znaczy, że siekacze szczęki przykrywają siekacze żuchwy przy ścisłym kontakcie, a ich ustawienie jest pionowe. Zęby są dobrze rozstawione, a szczęka i żuchwa są podobnej długości. Oczy średniej wielkości, ciemne, błyszczące o inteligentnym, żywym wyrazie. Ich ustawienie jest frontalne, piesek patrzy prosto przed siebie. Nie mogą być wyłupiaste. Powieki są ciemno pigmentowane. Uszy małe, w kształcie litery "V", stojące, nie zanadto rozstawione, pokryte krótką sierścią, o intensywnie płowym zabarwieniu.

Szyja:

Dobrej długości.

Tułów:

Tułów zwarty. Grzbiet prosty. Lędźwie silne. Żebra umiarkowanie wysklepione.

Ogon:

Zwykle kopiowany do średniej długości. Pokrywa go bogata sierść w kolorze błękitnym, ciemniejszym zwłaszcza na końcu, niż reszta tułowia. Noszony trochę wyżej niż linia grzbietu.

Kończyny:

Kończyny przednie proste, pokryte płowo-złotą sierścią, która jest nieco jaśniejsza na koniuszkach, a ciemniejsza u nasady. To podpalanie nie sięga wyżej niż łokcie. Łopatki należycie skośne. Stawy kolanowe umiarkowanie kątowane. Łapy okrągłe. Pazury czarne.

Ruch:

Swobodny, o dobrym wykroku. Kończyny przednie i tylne kierują się prosto do przodu. W ruchu górna linia jest prosta.

Okrywa włosowa:

Włos na tułowiu jest średniej długości, zupełnie prosty (nie falowany), błyszczący, w dotyku delikatny i jedwabisty, nie może być wełnisty. Obrost głowy długi w intensywnie płowo-złotym odcieniu, na bokach głowy ciemniejszy, tak jak i u nasady uszu i na kufie, gdzie włos ma być bardzo długi. Podpalanie głowy nie powinno zachodzić na kark. Z płowo-złotą okrywą głowy nie mogą się mieszać żadne włosy ciemne lub szare, tzw. osmolenia. Umaszczenie ciemnostalowo-niebieskie, a nie błękitno-srebrzyste, tzw. płaszczyk obejmuje ciało od guza potylicznego
po nasadę ogona, nie może być na niej śladów sierści płowej, brązowej lub ciemnej .Na klatce piersiowej sierść jest intensywnie podpalana (płowa), błyszcząca. Ogólnie włosy płowe są ciemniejsze u swej nasady niż w połowie długości,a stają się jeszcze jaśniejsze na koniuszkach.

Waga:

do 3,1 kg

Wady:

Wszelkie odchylenia od powyższego standardu są traktowane jako wady i oceniane w zależności od stopnia odstępstwa.

Uwaga:

Samce muszą mieć dwa normalnie rozwinięte jądra, umieszczone w worku mosznowym.Wzorzec zaczerpnięty z książki "Grupa III FCI Teriery Wzorce Ras". Tłumaczenie i opracowanie Elżbieta Chwalibóg